Oprava cbetting stratégie

SB linear 3b flop betting rangeNízke cbet frekvencie sa zdajú byť the-way-to-go, aspoň podľa všetkých game theory zdrojov, ktoré som na túto tému videl/čítal, ale mám pocit, že ja to s tým necbetovaním už preháňam. Čísla, ku ktorým som sa v literatúre alebo vlastnými analýzami dopracoval boli niekde v okolí 50%, takže mojich aktuálnych 43% bude asi trochu málo, hlavne ak chcem niečo vyhrávať aj bez showdownu. Navyše nízky cbet umožnuje súperom realizovať viac equity.

Moje by street cbety sú tento mesiac

overall: 45/45/58
sigle raised poty: 42/44/66
3bet poty: 46/42/ river IP 50, river oop 63

Nepáči sa mi ani progresia na neskorších streets, myslím, že sa tak nízkym flop cbetom a silne polarizovanou cbet stratégiou by cbety na turne a riveri mali mať vyššie frekvencie.

Rozhodol som sa teda po dlhšej dobe sa opäť pozrieť na svoju cbetting stratégiu a dať ju do poriadku. Začnem asi najpodstatnejšími spotmi – teda tými kde sa melie najviac peňazí a vyskytujú sa s vysokou rekvenciou. To by mal byť 3bet pot SB a BB vs BTN. V oboch 3betting pozíciách používam ako lineárnu tak aj polarizovanú 3betting range, takže analýzu spravím pre obe. Zároveň spravím aj hrubú calldown stratégiu pre BTN.

Jednak preto, že som OOP a aj pre všeobecné zjednodušenie života a duševnej pohody budem analýzu robiť z pohľadu silne polarizovanej cbetting stratégie – to znamená for value budem na flope cbetovať hlavne ruky, ktoré majú 3 streety value a ostatné budem checkovať rovno na flope. Je možné, že sem tam prihodím pár kombinácií rúk ktoré budú plánovať checknúť ďalšiu street ale bude toho minimum.

Boardy, na ktorých budem nastavovať svoju cbetting strategy som si vybral z Alderfalderovho videa na PokerStrategy. Mali by pokrývať spektrum typických situácií. Sú kategorizované do skupín podľa toho aké riziko outdrawnutia hrozí stredne silným rukám (typicky TPNK), čiže vlastne či môžu prísť overkarty a potom v každej skupine ešte podľa rizika outdrawnutia silných rúk (sety/trips), čiže či môže prísť flush alebo straight.

Ac7d2s
Ah8h2d
AhJs9h

KhKd3s
Qs8d2c
QsTs7d

Jc2s6h
Ts7h3d
Tc7c4h

8c3h3s
8d4c2s
6s3s2h

V prvom rade sa budem venovať flopu, neskôr si prejdem handy až po SD s blank a nonblank turnom a riverom. Tento druh polarizovanej analýzy prakticky zabezpečuje, že na ďalších streetoch by sme nemali mať problémy, ale tú analýzu bude potrebné aj tak cez nejaké turny a riveri prejsť, aby som si utvrdil aké ruky treba/môžem barelovať.

To znamená, že by som mal mať 12 x 5 = 60 range-ov pre začiatok – budem potrebovať robiť len rýchlu zbežnú analýzu, do väčšej hĺbky sa môžem pustiť neskôr.

Dve základné challenge, ktoré to so sebou prináša sú:

 1. proces – pôjde o veľký objem práce, takže sa na prvých pár analýzach budem snažiť hlavne unifikovať proces, aby ďalšie analýzy prebiehali efektívnejšie (hlavne rýchlejšie)
 2. dokumentácia – toto bol pre mňa vždy problém, musím nájsť spôsob zápisu výsledkov, ktorý mi umožní
  1. vrátiť sa k danej analýze neskôr a pokračovať v nej či už analýzou turnov a riverov, alebo úpravami už existujúcih range-ov
  2. nájsť všeobecnejšie princípy/rules of thumb použiteľné pri hre typu: na suchých boardoch potrebujem bluffovať aj s neintuitívnymi rukami v takom a takom množstve, alebo ak turn prinesie FD nemal by som bluffovať všetky gutshoty a podobne
  3. výsledky musia byť čitateľné, aby som bol schopný si ich o pol roka pozrieť a občerstviť si získané info – z toho vyplýva potreba nejakej grafickej reprezentácie (textové range ma od opakovania určite odradia) a generalizovania (viď predchádzajúci bod)

Pf range sa nebudú meniť, takže si ich viem zadefinovať spoločne pre všetky boardy. Tu je otázka či použiť balancované alebo exploitatívne polarizované 3b range. V mojej aktuálnej stratégii je jediný trigger pre použitie balancovanej polarizovanej 3bet range ak BTN openuje tight, s veľkým sizingom a má vysoké barelling frekvencie – to sa nestáva tak často ( skoro  nikdy 🙂 ), takže v 95%+ prípadov kedy používam polarizovanú 3b range je to práve tá exploitatívne rozšírená (má cca 3x toľko bluffov než by mala mať), takže túto použijem aj pri analýze.

Najbližší mesiac sa budem snažiť spraviť 1-2 analýzy denne, v prvom rade stabilizovať metodiku a formu zápisu. Pripravím aj článok a pravdepodobne aj video pre PokerStrategy jednak s ukážkou ako to robím a neskôr snáď aj s nejakými závermi, zovšeobecneniami, poučkami a riešeniami problémov, na ktoré pri analýze narazím.

Ak máte niekto záujem sa pozrieť ako to robím a pýtať sa ma pri tom na veci, ktoré vám nie sú jasné, tak za symbolický poplatok môžeme nejaký board spraviť spolu – aktuálne je to cca na 1 hodinu roboty a myslím, že je tam veľa value. V prípade záujmu sa mi ozvite na skype alebo mailom na info@hackingpoker.com.

 • satan

  perfektne spracovane, myslim ze sa nenajde pokrovi hrac ktoremu by toto nepomohlo, davam 10/10!

  • Clive Bixby

   A to jeste ani poradne nezacal 😀

   • Martin Dragun

    ale zacal, Satan bol moj prvy pokusny kralik, hovorili sme spolu vcera cca 80minut a presli sme si jeden board vratane roznych turnov tiez som z toho mal dobry pocit, bol tam kopec uzitocnych veci, ktore mozu pomoct kazdemu od cca NL50 – preto som sa rozhodol ze to ponuknem verejne

    cize satanova review je uz na ten final produkt 🙂

    • Clive Bixby

     Mate to recorded nebo ne? 🙂

     • Martin Dragun

      ano, vyjde to na pokerstrategy v ramsi satanovej serie – ocakavam cca o mesiac (su tam predtym este 2-3 casti)

      ak by sa niekomu nechcelo cakat tak cena za tento produkt – 60-80minut rozoberania jednej range na jednom boarde s otazkami a odpovedami je 40USD, v tom je aj excel tabulka zjednodusujuca proces, poznamky zo session a video zaznam

 • Pingback: Draws v cbetting range - HackingPoker.comHackingPoker.com()